Szabados Richard ifka

IFKA: 2024-ben új feladatok, kibővülő szerepkör, teljes modellváltás – #vg.hu

Idén Magyarország tölti majd be az Európai Unió soros elnöki tisztségét, így az IFKA is részt vesz a Budapesten megrendezésre kerülő KKV Közgyűlés lebonyolításában. Ezzel egy időben az IFKA szerepköre is jelentősen kibővül, miközben folytatja a hazai vállalkozások támogatását, versenyképességük növelését központi gazdaságfejlesztési ügynökségként – mondta Szabados Richárd, az IFKA ügyvezetője a Világgazdaságnak adott interjújában.

Önt 2023-ban nevezték ki az IFKA, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságfejlesztési ügynökségének élére. Most így visszanézve 2023-ra, hogyan értékeli a szervezet életében az elmúlt évet?

— Tavaly áprilisban Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter különböző fórumokon jelezte, hogy profilváltást szeretne végrehajtani az IFKA-nál, a feladat megvalósítására, a szervezet átalakítására engem kért fel.  Lóga Máté államtitkár a szerepkör kialakítása során több küldetést fogalmazott meg az IFKA számára: először is azt, hogy igazi vállalkozás- és gazdaságfejlesztési ügynökséggé kell válnia. Alapvető küldetésünk tehát, hogy a hazai vállalkozások hatékony működéséhez, illetve a fejlődésükhöz magas hozzáadott értékű szolgáltatásokat biztosítsunk, amelyek kiegészítik a hagyományos uniós vagy hazai pályázati lehetőségeket. Hasonlóan fontos feladatként az IFKA-nak egy olyan egyablakos, személyre szabott, digitális platformot kell működtetnie a vállalkozások számára, ahol egymás mellett megtalálhatók ezek a hazai és uniós támogatási formák, az elérhető pályázati kiírások, valamint a képzési és szakértői szolgáltatások. Ehhez 2023-ban továbbfejlesztettük, illetve kollégáimmal jelenleg is fejlesztjük a Vállalkozói Információs portált, a már létező VALI-t.

Vannak a kezdeményezésnek már kézzelfogható eredményei? Ismerik a vállalkozások a portált?

— Nagy eredmény számunkra, hogy a VALI-n már mintegy 12 ezer vállalkozás regisztrált, amelyeknek a fejlődéséhez hozzájárulhattunk. A felületen legutóbb egy integráltan működő Forrástérképet is elindítottunk, amelynek segítségével a vállalkozások céges és pénzügyi adataik alapján találhatják meg a megfelelő, céljaikhoz szükséges finanszírozási forrást. Többek között ez a fejlesztés is egy fontos lépés volt az elmúlt évben. Hamarosan pedig egy, a hazai ipari, valamint a logisztikai parkokat térképpel, paramétereikkel bemutató alportált is kialakítunk a felületen. A felsoroltakon túl számos további programot is elindítottunk tavaly, illetve 2024-ben is folytatjuk a munkát a hazai vállalkozások fejlesztése érdekében: a kkv-k pályázati forráshoz jutásának segítése mellett pedig komplex vállalkozásfejlesztési támogatást biztosítunk számukra.

Milyen, az előzőekhez képest teljesen új feladatot kapott az ügynökség?

— A szervezet új feladatai közé tartozik a 2019–2030 közötti időszakra meghatározott, a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások megerősítésére szóló stratégia (KKV Stratégia) megvalósítása, a vállalkozásfejlesztési ökoszisztéma egyes szereplőivel együttműködve. Ahogy említettem, legfontosabb célunk a magyar kkv-k fejlesztésének támogatása, ehhez jelöli ki a KKV Stratégia az irányokat számunkra.

Ezzel párhuzamosan a kormány a GINOP Plusz keretében egy 8 milliárd forintos vállalkozásfejlesztési program lebonyolításával bízta meg az IFKA-t. 

A program keretében a hazai tulajdonú beszállítócégek, illetve az exportorientált vállalkozások partnerségen alapuló, személyre szabott fejlesztését kell megvalósítanunk. Továbbá támogatni fogjuk valamennyi érdeklődő vállalkozás számára az energiahatékonyságot célzó fejlesztéseik előkészítését , illetve az Európai Unió fenntartható vállalati működéssel kapcsolatos elvárásaira tekintettel a hazai cégek ESG szempontú felkészítésében is szerepünk lesz.

Tavaly október közepén jelentették be a Nemzetgazdasági Minisztérium vezetői, hogy mintegy hárommilliárd forintos Járműipari Beszállító-fejlesztési Program indul. Mi a program célja, mely cégek vehetnek részt a programban?

— Így van, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával (MKIK) közösen előkészítettünk egy Járműipari Beszállító-fejlesztési Programot, amelyet 2024 februárjában indítunk el, hazai költségvetési forrásból. A program a 250 főnél nagyobb létszámot foglalkoztató nagyvállalatoknak szól, magyarországi székhellyel rendelkező gépjárműipari és akkumulátoripari cégek jelentkezhetnek majd rá. Célunk, hogy mindkét érintett iparágban megerősödjenek a hazai vállalkozások, növekedjen a magyar beszállítók aránya. A programban 75-150 millió forint közötti vissza nem térítendő támogatásra lehet majd pályázni, amelyet kapacitásfejlesztésre, illetve új, vagy meglévő termék fejlesztésére lehet felhasználni. Fontos, hogy a pályázó vállalatok stratégiai együttműködési megállapodással rendelkezzenek a jármű- vagy akkumulátoripar területén működő nagyvállalatokkal. A program 2,9 milliárd forintos kerettel, hazai költségvetési forrásból valósul meg.

A beszállítóvá válás jelentheti az egyik kitörési irányt a hazai kkv-knak?

– Igen, a hazai beszállító kkv-k fejlesztése és versenyhelyzetben tartása elsődleges feladatunk annak érdekében, hogy a gyártásban minél magasabb hozzáadott értékű termékkel tudjanak részt venni. Ezzel pedig a magyar, illetve a nálunk működő nemzetközi nagyvállalatok is minél több magyar kkv-t vonhatnak be beszállítói hálózatukba, támogatva az importkiváltást és törekedve a teljes értékláncok stabil hazai működtetésére. Éppen ezért a GINOP Pluszos projektünkben indul el majd egy új KKV Beszállító-fejlesztési Program is, szintén az idei évben, a beszállító kkv-k válságállóságának erősítése, több lábon állásuk megteremtése érdekében. Illetve folytatódnak korábbi sikeres projektek is, mint a Modern Mintaüzem Program vagy az EVOLÚCIÓ – Megújuló Vállalkozások Programja. Ezek a programok is jelentős mértékben segítik a hazai vállalkozások fejlesztését, a vállalati tudás erősítését és a tudásátadás támogatását, ami a vállalkozások fejlődésének ugyancsak fontos előfeltétele. 

Tavaly pedig lezárult a KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program 2022-23, amelynek keretében az elmúlt év végéig támogatásként több mint 15 milliárd forintot fizettünk ki, mintegy 1300 ügyfél részére.

Mit vár 2024-től?

A válasz egy kattintásra itt.