magyar privátbanki körkép

Hova tűntek a magyar gazdagok? Itt vannak a friss privátbanki számok – #portfolio.hu

Egyesületünk számára is büszkeség, hogy tagjaink, a K&H, az MBH, a Raiffeisen, a Hold Concorde és főleg a Gutmann előkelő helyen szerepelnek az öröklés szempontjából is kiemelten fontos privátbanki felmérésében.

Újra bővül a magyar privátbanki vagyon
Tavaly az egész évet végigkísérte a volatilis piaci környezet, a recessziós félelmek, a geopolitikai konfliktusok és a gyenge forint, és mindez a hazai privátbanki szolgáltatóknál kezelt vagyonra is hatással volt: a korábbi években megszokotthoz képest 2022-ben visszafogottabb vagyonbővülést lehetett megfigyelni.

Idén viszont a kedvezőbb piaci környezetben már az első félévben meghaladta a privátbanki vagyon bővülése a tavalyi számokat:

JÚNIUS VÉGÉRE A HAZAI PRIVÁTBANKI SZOLGÁLTATÓKNÁL KEZELT VAGYON 8660 MILLIÁRD FORINTOT TETT KI, AMELY EGY ÉV ALATT TÖBB MINT 9%-OS, FÉL ÉV ALATT PEDIG KÖZEL 6%-OS NÖVEKEDÉST JELENT.

Ahogyan emelkedett a kezelt vagyon, úgy nőtt az egy ügyfélszámlára eső vagyon is, ami az idei első félévben új rekordot, 150 millió forintot jelentett.

A vagyonnövekedés mellett az új rekord annak is köszönhető, hogy az ügyfélszámlák jóval visszafogottabban bővültek a vagyonnál.

Idén is akadt néhány változás a szolgáltatók belépési limitjében. A Bank Gutmannál nő vagy éppen csökken a vagyoni küszöb, annak függvényében, hogy az egymillió eurós limit forintra átszámolva éppen mennyit tesz ki (idén a forint további erősödése segített a limitet még lejjebb tornázni). Limitet emelt az Erste Private Banking, ahol a korábbi 120 millió helyett már 150 millió az alsó küszöb. Idén januárral emellett az OTP kiemelt privátbanki belépési limitje is jelentősen nőtt, a korábbi 100-ról

A legmagasabb belépési limittel rendelkező szolgáltatók sorrendje nem változott:

  • a Bank Gutmanné a legnagyobb belépési küszöb 379 millióval, ezt követi
  • az Erste, immár 150 millióval,
  • majd a Concorde Értékpapír, ahol 120 millió forint kell ahhoz, hogy valaki privátbanki ügyfél lehessen.
    A legalacsonyabb belépési összeghatár az OTP Digitális Privát Bank ügyfeleinek van meghatározva 20 milliós küszöbbel.

Az egy ügyfélszámlára eső vagyonban a Bank Gutmann büszkélkedhet a legmagasabb, egymilliárd forintot is bőven meghaladó átlagvagyonnal, mögötte a Hold Alapkezelő a második 376 millióval, a harmadik helyen pedig a Concorde Értékpapír ügyfélköre szerepel 332 millióval.

Nem sok új privátbanki ügyfél akadt idén
Míg tavaly meggyőző volt a privátbanki ügyfélszámlák bővülése, addig idén ez már nem mondható el:

GYAKORLATILAG STAGNÁLT AZ ELMÚLT FÉL ÉVBEN AZ ÜGYFÉLSZÁMLÁK SZÁMA, DE MÉG EGY ÉVES VISZONYLATBAN IS CSAK VISSZAFOGOTT, 2%-OT SEM ELÉRŐ BŐVÜLÉST LÁTHATUNK.

Valamelyest persze árnyalja a képet, hogy a Generali a privátbanki üzletág felülvizsgálata miatt továbbra sem közöl adatokat, illetve idén áprilisban a Takarékbank is integrálódott az MBH Bankba, utóbbi kapcsán pedig szintén csak becslésekkel tudunk élni a privátbanki vagyon- és ügyfélszámla tekintetében.

Ugyanakkor a számokból az is látszik, hogy az OTP-nél – vélhetően a limitváltások hatására – jelentősebben csökkent a számlaszám, ezt még a K&H Private Banking igen kiugró számlabővülése sem tudta ellensúlyozni.

Az év első felének számai alapján

  • a legkiugróbb növekedést az Equilor Private Banking mutatta fel, június végére 1368-ra nőtt az ügyfélszám, ami így fél év alatt közel 25%-os növekedést jelent (igaz, alacsony bázisról). Az Equilortól alig lemaradva
  • az MBH Private Banking mutatta fel a második legnagyobb féléves növekedést az ügyfélszámlában, becslésünk szerint 23,6%-os bővüléssel (itt a takarékbanki ügyfelek beolvadása is szerepet játszik a bővülésben),
  • ezt követően a K&H Private Banking került a harmadik helyre több mint 15%-kal.


A LEGTÖBB PRIVÁTBANKI ÜGYFÉLSZÁMLÁVAL TOVÁBBRA IS AZ OTP, A K&H ÉS MOST MÁR MBH PRIVATE BANKING RENDELKEZIK.

Jót tettek a gazdagok vagyonának a piacok
Ahogyan már utaltunk rá, a privátbanki szolgáltatók által kezelt vagyon idén már látványosabb bővülést mutat, amiben – látva, hogy sok új ügyfél nem jelent meg a szektorban – nem annyira a friss pénzek beáramlása, sokkal inkább a már meglévő vagyonok további gyarapodása lehet a háttérben. Ez utóbbit segíthették a kedvezőbb piaci folyamatok idén, a tőzsdék jó teljesítménye, illetve a forint erősödése is.

A szolgáltatók közül a legnagyobb arányú vagyonbővülést idén júniusig bezárólag

  • az Equilor produkálta közel 28%-kal, mögötte
  • a második legnagyobb bővülést az integráció miatt az MBH egyesült privátbankja mutatta fel 24%-kal,
  • a harmadik helyen pedig a K&H végzett 13% feletti féléves vagyonbővüléssel.


A LEGNAGYOBB VAGYONT TOVÁBBRA IS AZ OTP PRIVATE BANKING KEZELI 2673 MILLIÁRD FORINTTAL, AMI ÉVES SZINTEN 4,3%-OS, FÉLÉVES SZINTEN PEDIG 1,3%-OS VAGYONBŐVÜLÉST MUTAT.

Az OTP mögött most is az egyesült MBH Private Banking került a második helyre becslésünk szerint, 1240 milliárdos kezelt vagyonnal, a harmadik helyen pedig a K&H megelőzte az Erste privátbankját, 900 milliárdos állománnyal.

(Az SPB által kezelt állományba a külső letétkezelőknél tartott állományokat is beleszámítják.)

Az adatok szerint átlagosan mintegy 132 ügyfélszámla jut egy privátbanki tanácsadóra, a legtöbb ügyfélszámlával a K&H-s privátbankároknak kell megküzdeniük, fejenként több mint 202-vel, a legkevésbé terhelt privátbankárok pedig a számok alapján a Bank Gutmannál lehetnek, ahol átlagosan 57 ügyfélszámla jut egy tanácsadóra. Mindez jól mutatja, milyen nagy teher van a bankárokon, gyakorlatilag

AZ IPARÁGBAN LÉVŐ TÖBB MINT 8600 MILLIÁRD FORINTOS VAGYONÉRT 436 PRIVÁTBANKÁR FELEL SZEKTORSZINTEN.

A bankárok számát tekintve gyakorlatilag nem sok változásról tudunk beszámolni, számuk stagnált, igaz, szolgáltatónként már voltak kisebb mozgások. Az idei első félévben az MBH-nál, a K&H-nál, az Equilornál és a CIB-nél is nőtt a privátbankárok száma (az MBH esetében nem tudni, hogy az átszervezés hogyan érintette a tanácsadói létszámot, így azt feltételezzük, hogy megmaradt az eddigi keret). Volt ugyanakkor olyan szolgáltató is, ahol csökkent a privátbankárok száma, ilyen az SPB, a Concorde és az OTP privátbankja.  

ÖSSZESSÉGÉBEN AZONBAN VÁLTOZATLAN MARADT A TANÁCSADÓK SZÁMA A TAVALY ÉV VÉGI LÉTSZÁMHOZ VISZONYÍTVA.

Hány ügyfélnek van 50 millió feletti vagyona és milyen befektetésben tartják a legtöbb vagyont?

Kattintson a válaszért!! https://www.portfolio.hu/bank/20230802/hova-tuntek-a-magyar-gazdagok-itt-vannak-a-friss-privatbanki-szamok-631227

Iratkozzon fel hírlevelünkre és értesítjük az örökléssel és utódlással kapcsolatos, legjobb szakértői tartalmakról!