magyar gazdagok 2023 évi lista

Ennyi pénze még sosem volt a magyar gazdagoknak, itt a friss lista – #portfolio.hu

A tavalyi megtorpanás után idén ismét lendületet vett a hazai privátbanki szolgáltatóknál kezelt vagyon bővülése, sőt, szeptember végével újabb mérföldkövet is átlépett. Kevésbé derűlátóak azonban a privátbanki vagyonra ható kockázatok kapcsán a hazai szolgáltatók, a Portfolio friss, Privátbanki Felmérésében a szabályozói és piaci környezet miatt aggódnak leginkább, de a hazai gazdaságpolitika és a magyar gazdaság helyzete is fejtörést okoz. A legnagyobb vagyont továbbra is az OTP Private Banking kezeli, az MBH stabilan ott van a második helyen, és a K&H is bebetonozta magát a dobogón.

Új mérföldkő: 9000 milliárd forint

A tavalyinál már jóval kedvezőbb piaci és gazdasági környezet uralta az idei évet eddig, és ez a hazai privátbanki szolgáltatóknál kezelt vagyonon is éreztette hatását.

SZEPTEMBERREL BEZÁRÓLAG MÁR TÖBB MINT 10%-KAL NŐTT IDÉN A PRIVÁTBANKI VAGYON, ÉS EZZEL ÁTLÉPTE A 9000 MILLIÁRD FORINTOT.

Ahogyan emelkedett a kezelt vagyon, úgy nőtt az egy ügyfélszámlára eső vagyon is, ami az idei első 9 hónapban új rekordot, 158 millió forintot jelentett.

A vagyonnövekedés mellett az új rekord annak is köszönhető, hogy az ügyfélszámlákra továbbra is igaz: jóval visszafogottabban bővültek a vagyonnál.

A harmadik negyedévben is akadt néhány változás a szolgáltatók belépési limitjében. A Bank Gutmannál nő vagy éppen csökken a vagyoni küszöb, annak függvényében, hogy az egymillió eurós limit forintra átszámolva éppen mennyit tesz ki (jelenleg ez a limit ismét nőtt).

FRISS LIMITEMELÉSRŐL SZÁMOLT BE A HOLD ALAPKEZELŐ PRIVÁTBANKI ÜZLETÁGA, A KORÁBBI 80 MILLIÓRÓL 120 MILLIÓRA UGROTT A BELÉPÉSI KÜSZÖB.

Szintén idén emelt limitet az Erste Private Banking is (120 millió helyett már 150 millió), illetve az OTP kiemelt privátbanki belépési limitje is jelentősen nőtt (100-ról 300 millió forintra).

A legmagasabb belépési limittel rendelkező szolgáltatók sorrendje nem változott, de becsatlakozott a Hold is:

  • a Bank Gutmanné a legnagyobb belépési küszöb 385 millióval, ezt követi
  • az Erste 150 millióval,
  • majd a Concorde Értékpapír és a Hold Alapkezelő, ahol 120 millió forint kell ahhoz, hogy valaki privátbanki ügyfél lehessen.

A legalacsonyabb belépési összeghatár az OTP Digitális Privát Bank ügyfeleinek van meghatározva 20 milliós küszöbbel.

AZ EGY ÜGYFÉLSZÁMLÁRA ESŐ VAGYONBAN A BANK GUTMANN BÜSZKÉLKEDHET A LEGMAGASABB, EGYMILLIÁRD FORINTOT MEGHALADÓ ÁTLAGVAGYONNAL,

mögötte a Hold Alapkezelő a második közel 400 millióval, a harmadik helyen pedig a Concorde Értékpapír ügyfélköre szerepel 355 millióval.

Stagnál az ügyfélszám

Míg tavaly meggyőző volt a privátbanki ügyfélszámlák bővülése, addig idén ez már nem mondható el:

SZEPTEMBERIG BEZÁRÓLAG STAGNÁLT AZ ÜGYFÉLSZÁMLÁK SZÁMA, MÉG ÚGYIS, HOGY VOLTAK JELENTŐSEBB MEGUGRÁSOK EGY-EGY NAGYOBB SZEREPLŐNÉL A PIACON.

Valamelyest persze árnyalja a képet, hogy a Generali a privátbanki üzletág felülvizsgálata miatt továbbra sem közöl adatokat, illetve idén áprilisban a Takarékbank is integrálódott az MBH Bankba, utóbbi kapcsán pedig szintén csak becslésekkel tudunk élni a privátbanki vagyon- és ügyfélszámla tekintetében.

Ugyanakkor a számokból az is látszik, hogy az OTP-nél – vélhetően a limitváltások hatására – folytatódott a számlaszámok csökkenése, ezt még a K&H Private Banking igen kiugró számlabővülése sem tudta ellensúlyozni.

Az év első kilenc hónapjának számai alapján

  • a legkiugróbb növekedést az Equilor Private Banking mutatta fel, szeptember végére 1513-ra nőtt az ügyfélszám, ami így eddig közel 38%-os növekedést jelent (igaz, alacsony bázisról). Az Equilortól valamivel lemaradva
  • az MBH Private Banking mutatta fel a második legnagyobb növekedést a vizsgált időtávon az ügyfélszámlában, becslésünk szerint 23,6%-os bővüléssel (itt a takarékbanki ügyfelek beolvadása is szerepet játszik a bővülésben),
  • ezt követően a K&H Private Banking került a harmadik helyre több mint 21%-kal.

A LEGTÖBB PRIVÁTBANKI ÜGYFÉLSZÁMLÁVAL TOVÁBBRA IS AZ OTP, A K&H ÉS MOST MÁR MBH PRIVATE BANKING HÁRMASA RENDELKEZIK.

A privátbanki vagyon közel harmada az OTP-nél van

Ahogyan már utaltunk rá, a privátbanki szolgáltatók által kezelt vagyon idén már látványosabb bővülést mutat, amiben az új számlanyitások stagnálása miatt nem annyira a friss pénzek beáramlása, sokkal inkább a már meglévő vagyonok további gyarapodása lehet a háttérben. Ez utóbbit segíthették a kedvezőbb piaci folyamatok idén, a tőzsdék jó teljesítménye, illetve a forint erősödése is.

A szolgáltatók közül a legnagyobb arányú vagyonbővülést idén szeptemberig bezárólag

  • az Equilor produkálta több mint 48%-kal, mögötte
  • a második legnagyobb bővülést az integráció miatt az MBH egyesült privátbankja mutatta fel 29%-kal,
  • a harmadik helyen pedig a K&H végzett közel 22% feletti idei eddigi vagyonbővüléssel.

A LEGNAGYOBB VAGYONT TOVÁBBRA IS AZ OTP PRIVATE BANKING KEZELI 2810 MILLIÁRD FORINTTAL, AMI AZ EDDIGI ÉVET TEKINTVE 6,5%-OS BŐVÜLÉS, ÉS ELMONDHATÓ, HOGY A TELJES PRIVÁTBANKI VAGYON KÖZEL HARMADÁT AZ OTP KEZELI A PIACON.

Az OTP mögött most is az egyesült MBH Private Banking került a második helyre becslésünk szerint, 1290 milliárdos kezelt vagyonnal, a harmadik helyen pedig a K&H Private Banking őrzi a pozícióját, 967 milliárdos állománnyal.

A legnagyobb öt privátbanki szolgáltató piaci koncentrációja szeptember végén is 76%-ot tett ki, tavaly év végéhez képest viszont az OTP kissé vesztett a részesedéséből, míg az MBH és a K&H növelte azt:

Miért borúlátóak a szolgáltatók?

https://www.portfolio.hu/bank/20231020/ennyi-penze-meg-sosem-volt-a-magyar-gazdagoknak-itt-a-friss-lista-646777